Quantcast
Channel: Pécsi Házi Manufaktúra
Viewing all 122 articles
Browse latest View live

Mert mindig kell egy alaprecept. 1. Kenyérsütőben készült kenyerek.

$
0
0
Néhány jó alaprecept minden valamirevaló konyhában elkél. Bizony! Akkor is, ha kenyérről van szó, vagy akkor, ha sütiről, amit rendkívül gyorsan össze lehet dobni. Ezt az alapot aztán bátran variálhatjuk, ízlés, vagy hangulat, netalántán az éppen aktuális készlet szerint. :)

És akkor is, ha krémekről, és szappanokról van szó. Következő sorozatom, aminek első részét ma olvashatjátok erről fog szólni. :) Kezdjük talán a kedvencemmel,  a kenyérrel.

Mostanában kenyérsütővel dolgozunk itthon, mert minket is utolért a roppant elfoglalt városi emberek sorsa. :) Én mindig idegenkedtem a kenyérsütő géptől, aztán egy napon Titusz beállított egy példánnyal (a bolti kenyerek szégyenletes minőségűek, a végén márcsak egyfélét tudtunk vásárolni, ami ehető volt, ám ennek megszerzése általában csak hosszú hajtóvadászat árán sikerült).

Természetesen a kenyérsütő géphez is jó, ha van egy alaprecept, ami nekünk bevált, és ami szabadon variálható.

A miénk ilyen:

- 520g liszt (ebből én általában 200g teljes kiörlésűt, vagy tönkölyt, vagy rozslisztet használok, a maradk kenyérliszt)
- 340g víz
- 1 teádkanálnyi porélesztő
- 2 teáskanálnyi só
- opcionális: 1 teáskanál vaj, vagy különféle olajok

Ebből a receptből aztán mindenféle kenyeret lehet sütni. az alapszabály az, hogy az 520g szárazanyag mennyiséget tartani kell. ezt variálhatjuk: különféle lisztekkel, magokkal, aszalt gyümölcsökkel. A kenyérliszt nálam 300g szokott lenni, a rozs, vagy teljes kiörlésű, vagy graham, vagy tönköly (esetleg zabliszt, szőlőmag örlemény, egyéb lisztek) 200gramm, a maradék 20g pedig mag, zabpehely, mák, aszalt gyümölcs...

A folyadék mennyiségét is tartani kell, ez a vízen kívül lehet tej, savó, joghurt...például.

A porélesztő mennyisége általában 1 teáskanál. Ha sima fehér kenyeret készítünk, akor elegendő lehet egy picit kevesebb élesztő, ám ha teszünk bele magokat, aszalványokat, vagy olyan lisztet, aminek nincsen sikértartalma, akkor egy púpos teáskanál élesztőre is szükség lehet.

Ezzel a tudással felvértezve különféle karakterű kenyereket készíthetünk. Lássunk néhány példát erre:

Mákos kenyér:

300g kenyérliszt
200g teljes kiörlésű búzaliszt
20g mák
340g víz
2 tk só
1 tk élesztő

Levendulás kenyér:

520g kenyérliszt
340g víz
2 teáskanál levendula virág (ennek gyakorlatilag nincsen súlya)
1 tk só
1 tk cukor
1 tk élesztő

Zabpelyhes kenyér:

300g kenyérliszt
150g tönkölyliszt
70g zsbpehely+zabliszt
2 tk só
300g víz
40g joghurt
1 tk élesztő

Medvehagymás kenyér:

300g kenyérliszt
220g teljes kiörlésű búzaliszt
3 púpos teáskanál medvehagymás só
1 tk szűz oliva olaj
1 tk élesztő
340g víz

Lényeg a lényeg: attól még, hogy gépesítettük a kenyérsütést nyugodtan elengedhetjük a fantáziánkat!!


A tejes-viaszos szappanok kéksége

$
0
0
Már megint kék szappanok...Kérésre készültek.

Azt hittem, hogy egyszerű lesz a dolog, mert van kék pigmentem, így csak hozzáteszem a megfelelő mennyiséget a masszához, és lőn a kék szín. Pigmentel színezni olyan könnyű...;) Ám tévedtem, kék szín nem volt, zöld viszont annál inkább. Nem kifejezetten szép zöld, hanem valamilyen halvány, áttűnő zöldség, ami kéknek egyáltalán nem mondható.

Először arra gondoltam, hogy a tej miatt lehet ez a megviccelés, így kipróbáltam ugyanabban a receptben a színezést, csak vizes alappal. A zöldség újra előjött. A különbség annyi volt, hogy ha elég sok pigmentet tettem a masszához, akkor halvány kék színt kaptam (itt már kb. fél mokkáskanálnyi mennyiségnél tartottam pigmentből...).

Akár hiszitek, akár nem (bár lehet, hogy ez valakinek triviális), a zöld szín oka a masszában lévő viasz volt. Amikor "ugyanaz" a recept viasz nélkül készült, a szappanok valóban kék színűek lettek. :) De az én "jól ismert" szappanjaim viaszt is tartalmaznak, így ez nyilván csak félmegoldás, eddig.

Talán emlékeztek még a szén kékes-szürkésre színező hatására. Ezt a szürkés árnyalatot nem szerettem volna, így önmagában nem volt megoldás, már viszont nem volt itthon hirtelen...Végső soron így a tejes-viaszos szappanjaim a kék pigment mellé kaptak 2 késhegynyi aktív szenet is. A zöldes árnyalat teljesen eltűnt, a kék kevéssé szürke, inkább viszonylag élént, és minél érettebbek a szappanok, annál mélyebbé válik ez a kék szín. Lásd képek alább, melyek miegint nem adják vissza az igazi színt, akárhogyis próbálkoztam...





Mert mindig kell egy alaprecept 2. Éjszakai arckrém/száraz bőrre való arckrém alaprecept.

$
0
0
Alaprecept, mert csak a kereteket adom meg hozzá, a többit rábízom mindenkire, annak megfelelően, hogy milyen a bőrtípusa. Én ugyanis alapvetően annak a híve vagyok, hogy értsük meg, hogy mit csinálunk, hogy hogyan működnek a különböző emulgeáló szerek, valamint hogy mely olajak/virágvizek/gyógynövény hidrolátumok mire valók, így bárki keverhet otthon olyan arckrémet, ami valóban neki való.

Ehhez a recepthez Plantemuls emulgeátort használtam.

A Plantemuls egy meglehetősen dús konzisztenciát adó emulgeátor. Nagyszerű, stabil, habos krémek  készíthetőek a segítségével, ám ehhez az emulgeálást minimum 3 percig csinálni kell, amíg a krém teljesen össze nem áll. A plantemuls kissé, bár nem túlságosan zsíros érzetet ad, így szerintem akár nappali krémekhez is használható, főleg száraz bőr esetén. Az ajánlott százalék 2-6, de nekem annyiszor ment már szét (főleg korábban, manapság már nem) emulzióm, hogy általában a felső határt választom. Így az alábbi krémben 6%-ban szerepel, ennek nyugodtan lehet akár a felét is venni (a receptben 1 g-ot), így csökkenthető a krém zsírossága.

Zsírosság szempontjából fontos még a méhviasz jelenléte. A méhviasznak önmagában is megvannak a jó tulajdonságau bőrünkre, de valóban képez egy enyhe fimréteget a bőrön, ami arckrémek esetében nem biztos, hogy kedvező. Főleg nappal. Éjszakára bevállalható, mert tényleg jó hatása van. Így aki nem szeretné ezt az alapanyagot, a krémbe, az nyugodtan el is hagyhatja. Bár az emulziót azért segít stabilizálni.

A bázisolajat, mint mondtam rátok bízom.

A vízfázist is.

A krém 70% zsírfázist tartalmaz!

Recept:

4g bázisolaj
1 g méhviasz
2 g plantemuls
2g sheavaj
21g vízfázis

tetszés szerint illóolaj (4-6 csepp)
6 csepp Rokonsal
1g E vitamin

A bázisolaj+méhviasz+plantemuls együtt melegítendő, nem lobogó vízfürdőn. Amikor összeolvadt, beletesszük a shea vajat, levesszük a vízfürdőről, és addig kevergetjük óvatosan, amíg felolvad. A felmelegített vizet (én fel szoktam forralni, az is csírátlanít) egyszerre öntjük a zsírokhoz, majd elkezdjük emulgeálni, és 3 percig habverőzzük. Ha összeállt a krém, hozzáadjuk az illót, a Rokonsalt és az E vitamint. Ez után kifertőtlenített tégelybe töltjük, és hűtőbe tesszük. A végleges konzisztenciát másnapra éri el.




Europa Cantat 2015!!

$
0
0
Hamarosan indul Pécsett az Europa Cantat 2015!!

Pécs gyönyörű város, én, mint nem tüke pécsi, elfogódottság nélkül mondhatom, hogy az egyik legszebb az országban. Most pedig, július végétől augusztus elejéig igazán érdemes ellátogatni hozzánk Pécsre, hiszen újra itt rendezik meg az Europa Cantat fesztivált! Erről a fesztiválról oldalakat lehetne írni, amit most én nem tennék meg, nézzétek meg inkább a hivatalos honlapot (link lentebb található).

Részemről csak annyit, hogy a rendezvény hivatalos ajándékboltjában, a Széchenyi téren található EC Shopban a BárányBuborék Juhtej Szappanok is megtalálhatóak lesznek a Naturaconte termékek alkotójának jóvoltából, kedves kis ajándékcsomagokba zárva!

Keressetek minket, és vigyétek magatokkal szívünk egy darabkáját kézműves termékeinkbe zárva!

És természetesen jó szórakozást az Europa Cantat 2015 egyéb programjaihoz is!! :D


BárányBuborék Juhtej Szappanok

A zsályáról...

$
0
0
A zsálya (orvosi zsálya, kerti zsálya, salvia officinalis) az egyik legkommerszebb gyógynövényünk. A mi éghajlatunkon is a legtöbb helyen megél, átvészeli a telet, így nem csak a mediterrán vidékek illatos gyógynövénye, hanem mi is gyönyörködhetünk szépségében, és dúskálhatunk jótékony hatásaiban.

Nyár derekán járunk, így itt az ideje a zsálya szárításának, télire raktározásának.

Zsálya szárítása

E növénynek rengeteg jótékony hatása van. Ha csak szimpla teát (forrázatot; 10 perc áztatás) készítünk belőle, akkor külsőleg torok és gyulladásos megbetegedések öblögetésére hazsnáljuk. Iszogatva izzadás ellen is hatékony!

Ha krémkészítés, akkor az orvosi zsályáról elsősorban a zsíros, problémás bőrre készült krémek juthatnak eszünkbe, valamint a dezodorokban ismert jótékony hatása, mely antibakteriális hatásának is köszönhető.

Zsályás dezodor.
Hamarosan a HerbaFabrika natúrkozmatikai termékek palettáján.

Szappanba téve illata csodálatosan érvényesül, illat palettájának szinte az összes eleme érezhető a zsályás szappanokban. Ha a szárított, vagy (még jobb) fagyasztott növényt is beletesszük a szappanba, illat szempontjából még színesebb kavalkádban lesz részünk. A zsályás szappanok elsősorban tehát zsíros, problémás bőrre javallltak, de természetesen bárki használhatja őket, aki szereti a zsályát. :)

BárányBuborék Zsályás Szappan :)

Gyapjú neszeszereket a natúrkozmetikumoknak!

$
0
0
Otthon elkészített natúrkozmetikumaink – ellentétben szintetikus anyagokból, és különféle szintetikus stabilizátorokkal ellátott társaiktől – egyik hátránya, hogy rosszul tolerálják a nagy meleget. Ez annyit jelent, hogy általában max. 25 fokon szükséges tartanunk őket, így biztosíthatjuk, hogy megőrzik minőségüket. Főleg a zsíros készítmények, és a shea habok roppant érzékenyek, melyek nincsenek emulzióban.

Natúrkozmetikumaink ezen tulajdonságai miatt nagyon fontos, hogy a nyári hőségben biztosítsuk számukra az állandó hőmérsékletet. A lakásban például a hűvösebb helyeken kell tartanunk őket, sőt, a legnagyobb melegekben be kell vetnünk a hűtőszekrényt is!

Ám mi van akkor, ha nyaralni megyünk, vagy ha egész napra elmegyünk strandolni, és még erre a rövid időre sem szeretnénk megválni kedvenc popsikenőcsünktől, vagy kézkrémüktől...:)

Ekkor vetjük be a gyapjú neszeszereket! :) (A gyapjú természeténél fogva nagyszerű hőszigetelő anyag. Jól véd a meleg, és a hideg ellen is.) Az ám, de milyeneket! Természetesen csak kézzel font, vastag gyapjúfonálból készült darabokat. Fontos, hgy valóban jól hőszigeteljenek, és hogy illeszkedjenek otthon készült kozmetikumaink "arculatához" is, vagyis a natúr szellemiségnek megfelelően készüljenek. Ezen szellemiség jegyében készültek a "Hurkacuccok" kézzel font gyapjú fonalai is, és ezen fonalakból készültek a képen látható neszeszerek is. :) (Melyek egyébként a téli hidegben is igen jól használhatóak, és jó védelmet nyújtanak készítményeinknek.)

Gyapjú neszeszer

Gyapjú neszeszer



Mert kell egy jó alaprecept 3. Arckrém alaprecept zsíros bőrre/ nappali krém

$
0
0
És most lássunk egy valóban nagyon könnyű arckrémet.

Zsírtartalma csupán 5%, így a recept végeredménye egy hígan folyó, tulajdonképpen fluid lesz. Ezt gélesíthetjük xantánnal, szerintem ehhez a 40g-os adaghoz elegendő kb 3 késhegynyi xantán, de ez megint csak ízlés dolga. Ha valakit nagyon zavar a folyós állag, akkor gélesítse. Ugyancsak a géles állag miatt a krémet érdemes nem tégelybe, hanem airless-be, vagy flakonba tölteni. Ezen csomagolóanyagok további előnye, hogy a krém nem romlik meg olyan gyorsan, hiszen a kezünkön lévő szennyeződést nem visszük bele a tégelybe.

Recept 40g krémhez:

2g bázisolaj (a bőrünknek legmegfelelőbb)
1 g olivem emulgeátor (érzékeny bőrűeknek is jól használható, és szuperül összetartja ezt a krémet)
0,5 g allantoin (szuper a zsíros bőrre, és jó sebgyógyító, ránctalanító)
37g víz/virágvíz/forrázat (bőrtípusunknak leginkább megfelelőt)
0,5g E vitamin
1g panthenol
8 csepp rokonsal
5 csepp illóolaj
(ízlés szerint a végén 3 késhegynyi xantán – a xantánnal ne legyünk türelmetlenek, mert a végleges állagot ezzel a gélesítővel csak sok óra után, a teljes kihülés után éri el a krém)

A bázisolajat az olivemmel vízfürdőn 70 fokra melegítjük. Közben a vizet is felmelegítjük, amikor picit már hült (ne hűtsük le nagyon az olivem miatt), akkor oldjuk fel benne az allantoint.
Az emulgeálást a zsír és a vízfázis összeöntése után kell végezni, legalább 5 percig. Keverés közben fokozatosan kell adagolni a zsírfázishoz a vízfázist, ez fontos! Ezt után adjuk hozzá a vitaminokat, a rokonsalt és az illóolajokat. A végén xantánnal sűríthető.

Holnap ugyabezzel a recepttel meggyléből fogunk krémet főzni! :)

Meggyes krém valódi meggyléből!

$
0
0
A meggyszezonnak ugyan már vége, de aki ügyes volt, és tett el télire meggylevet, az egyúttal a meggyes hidratáló krém előnyeit is élvezheti!

A meggy tele van flavonoidokkal, melyek szabadgyökfogó hatásuk révén gátolják az öregedést. Így valóban érdemes elkészítenünk és használnunk a belőle készült krémet. :)

A legutóbbi receptnek megfelelően készíthetjük a meggyes arckrémünket is, ám a vizet egy az egyben meggylével helyettesítjük.

A krém határozottan meggyszínű lesz :), ám attól nem kell félni, hogy a bőrünket megfogja, mert a krém nagyon gyorsan fel fog szívódni!!

Képek a készítésről:

Meggyes hidratáló krém

Emulgeálás közben...


Naptej egyszerűen! Ennél egyszerűbben már tényleg nem lehet!

$
0
0
Bizonyára azt gondoljátok, hogy faktoros naptejet készíteni otthon lehetetlen, de én azt mondom, hogy nem olyan nagy ördöngősség! Összesen két összetevő kell hozzá, és a legegyszerűbb 20 faktoros fényvédő krémünk már készen is van. :)

És miért is kellene otthon naptejet készítenünk, amikor számtalan színben, formában és illatban kaphatóak a kozmetikai ipar "hasonló" termékei a boltokban is? Egyes vélemények szerint ezeknek a bolti naptejeknek az A vitamin tartalma napfény hatására rákkeltő anyagokra bomlik le. Vannak olyan elképzelések is, hogy a bennük lévő nanoszemcsés cink-oxid felszívódik a bőrön keresztül, és mérgező hatású a szervezetre.
Biztos vagyok abban, hogy nem mindegyik gyári naptej tartalmaz A vitamint, vagy mikroszemcsés cink-oxidot, de legyünk tudatos vásárlók, és nézzük át az összetevők listáját.

Vagy, marad a saját készítésű naptej, és akkor biztosan tisztában leszünk minden összetevővel. :)

Lássuk a receptet:

130g napraforgó olaj
15g cink-oxid (gyógyszertár, vagy webáruházak)

A két összetevőt egy tálban teljesen csomómentesre keverjük össze, majd töltsük bele egy 150ml-es flakonba, jó rázzuk fel, és már készen is vagyunk. Illatosíthatjuk levendula illóolajjal picit.

Ez a naptej 20 faktoros. Figyeljünk arra, hogy használat előtt minden alkalommal teljesen rázzuk fel, és persze 11-15 óráig maradjunk árnyékban.

Sokan szkeptikusak a házi naptejek faktorszámát illetően, és valóban, nem állnak evidence-based kutatások ezek mögött a számok mögött, hanem jobbára tapasztalati úton vannak megadva. Ám mára már olyan mértékben fellendült a házi kozmetikai szerek gyártása, hogy a számok mögött valódi megtapasztalás, és sok-sok saját élmény áll, nyugodtan megbízhatunk hát bennük. :)

Ha szeretnél ennél profibb, illatosabb, bőrápolóbb naptejet készíteni, akkor keress bátran, lesznek nyári krémkészítő tanfolyamaim Pécsen (juhtejszappan kukac gmail pont com).

A képen például egy 30 faktoros emulziós naptej látható, bőrápoló shea vajjal, és levendula-borsmenta illóolajjal.



30 faktoros naptej

Olajok füstpontja

$
0
0
És ha már naptej, és nyár, és forróság, akkor arra is ügyeljünk, hogy ne füstöljünk el. :) És az olaj se, amiból a naptejet készítettük.

A Stahl magazinból (2015 nyár) tudtam meg (anyu mindig megveszi :)), hogy az olajak füstpontja az a hőmérséklet, melyre ha felhevítjük őket, akkor szó szerint füstölni kezdenek. Ez a jelenség pedig arra utal, hogy ezen a hőmérsékleten már megbomlik a kémiai szerkezetük, és az egészségre káros anyagok keletkeznek bennük. Ebből egyrészt az a tanulság, hogy ne hagyjuk elfüstölni a rántott húst, a mi szempontunkből pedig az, hogy bizony vannak hőérzékeny olajak.

Nyilván a legnagyobb rekkenő hőségben sem hevül fel a bőrünk 100 fokosra (legalábbis itt a Földön biztosan nem), ám az olajok hőérzékenységére akkor is érdemes odafigyelnünk, mert a közvetlen napsugárzás károkat tehet a használt olaj szerkezetében.

És akkor lássuk, hogy melyek azok az olajak, melyek biztosan használhatóak, melyeknek tehát magas az úgynevezett füstpontjuk. Így nemcsak a vasárnapi rántott húst készíthetjük velük biztonsággal, de naptej készítésére is tökéletesen alkalmasak lesznek. :)

1. avokádóolaj
2. napraforgóolaj
3. nem hidrogénezett kókuszolaj
4. repceolaj
5. szőlőmagolaj

Miből lesz a szőlőmagolaj? ;)

Augusztus 1-én 10-14 óráig!!

$
0
0
A mai napon Orfűn, a Panoráma Kemping bejáratánál megtalálhatjátok a pécsi termelők és kézművesek színe-javát az Orfűi Termelői Piacon!

Gyertek, nézelődjetek, vásároljatok!!

https://orfuihelyitermek.wordpress.com/


Porosodjon, vagy ne porosodjon, avagy gondolatok a szappanporról.

$
0
0
A szappanok tetején megjelenő fehér port szerintem minden szappankészítő ismeri. Nagyon kellemetlen, és kiszámíthatatlan jelenség, így a szappankészítők nem nagyon szeretik...általában...;)

Kémiailag a szapanpor képződésének hátterében az áll, hogy a szappanban lévő, még szabad lúg reakcióba lép a levegő szén-dioxid tartalmával, így karbonátok keletkeznek, melyek fehér színűek. Egyébként a nátrium-karbonát az éppen a mosószóda, így a szappanportól egyáltalán nem kell tartani, ártalmatlan, a szappanporos szappanokat nyugodtam lehet használni.

Fontos, hogy a szappanpor megjelenését ne tévesszük össze a szappan kihülésével! A poros szappan még egyáltalán nem biztos, hogy kihűlt, hiszen a kihűlt szappan nagyon jellegzetes tulajdonságokat mutat! A kihűlt szappan esetében vagy nem volt reakcióhő egyáltalán, vagy ha volt, akkor mi voltunk azok, akik tettünk valamit az ellen, hogy ezt a reakciót megállítsuk, és ez a tett túl drasztikusra sikerült. Ezen felül felvágásnál morzsalékos, rideg anyagot tapasztalunk, mely egyáltaán nem hasonlít az eddig megszokott szappan-anyagra.

A szappanpor képződését nagyon egyszerűen meg lehet akadályozni. A lényeg az, hogy az első 24 órában a tömbünk, vagy a formáink lehetőség szerint egyenletes melegben legyenek. A szappanok felszíne általában egy kritikus rész, az szokott porosodni (tehát ami felül van, és nem fedi a forma). Érthető, hogy ezeken a felszíneken a szappanok hőmérséklete is alacsonyabb, mint belül, így a lúg reakcióba lépése az olajokkal is lassúbb, van esélye a szén-dioxidnak is bepróbálkozni. Ám van egy egyszerű trükk, ami mindig segít: fedjük be folpackal a szabadon lévő felszínt az első 24 órára (talán picit tovább is), és így tegyük el 20 fokra a szappanokat. Így az esetek 95%-ban nem fogunk szappanport tapasztalni.

Ez a fenti módszer alkalmazható a szilikonban lévő apróbb szappanok, és a nagyobb tömbök esetében is. Ám mi van akkor, ha azt tapasztaljuk, hogy az apró szilikon formákból kiszedett szappanjaink azon az oldalon is porosodnak, melyet fedett a forma? Erre is van válaszom! ;) Méghozzá rendkívül egyszerű: egyszerűen a szilikon formák szappanmasszával nem érintkező felét bugyoláljuk be alufóliával! Mivel az alufólia jó hőszigetelő, így a kis tömegű szappanokban is megtartható a magasabb hőmérséklet.

És van még egy verzió. :)

Akár hiszitek, akár nem, a szappanpor használható szappan dekorálásra is. :) Nyilván mindenki kitalálta már, hogy mely szappanoknál hoható létre ez az egyébként nem kívánt jelenség direkt módon? Igen, a szappantorták, sütiszapanok esetében! És nyilván az is egy kérdés, hogy ezt az egyébként viszonylag kiszámíthatatlan jelenség hogyan varázsolható aszappanok tetejére. Nagyon egyszerűen: ne fedjuk be folpackal a tömbünk (ez szinte csak tömb esetében lesz használható módszer, és viszonylag kiszámítható) tetejét. hanem hagyjuk szabadon! A tömböt azonban folyamatosan ellenőrizzük, hiszen a reakcióhőnek létre kell jönnie, sőt, folyamatosan meg kell lennie ahoz, hogy a szappan végül jó legyen.


Frissen vágott szappan, az első napokban még porosodnás várható. Akár a porcukor! :)

Nyár végi szappan és krémkészítő tanfolyamok! :)

$
0
0
Az oldalsávban megtaláljátok a Pécsi Házi Manufaktúra nyár végi szappan- és krémkészítő tanfolyamainak részletes leírásait.

A tanfolyamok Pécsen lesznek megtartva.

Minden érdeklődőt szeretettel várok! gyertek, van még néhány hely, csapjatok le rájuk!

Ajakápoló

Arckrém szőlőmagolajjal



Elkészült kencék :)

Szappan rózsaszín agyaggal

Házi szappan



Elkészült a műhelyem!!

$
0
0
Szappankészítő műhely

Szappankészítő műhely


Megálmodtam...megterveztük...megépítettük...kijöttek...megnézték...engedélyezték...:D

Ezúton szeretném közhírré tenni, hogy szappan- és krémkészítő műhelyem immáron jogerősen működik Pécsett, a Keskeny dűlőben! Rettentő boldog vagyok! :D

Aki szeretné közelebbről is megnézni, hogy hol készülnek a BárányBuborék Juhtej Szappanok, és hamarosan a HerbaFabrika Natúrkozmetikumok is (melyek vasárnap a Gozsdu Udvarban fognak debütálni, reményeim szerint), az jelezze nekem, szívesen látom! :)

Játék a Facebookon!! :)


Felhívás! Vendégbloggereket keresek! :)

$
0
0
Kedves Blogíró Társaim!

Ha van kedvetek bejegyzéseket közzétenni, alkotásokat bemutatni a Pécsi Házi Manufaktúra blogban, akkor most megtehetitek. :)

Várom a jelentkezőket a ririkozm kukac gmail pont com e-mail címen. :)



kép: www pont drszkatalin pont hu :)


Arcpakolás rózsavízzel – vendégblogger bejegyzés :)

$
0
0
Egy közös workshopra (Natúr fürdőszobai ápolás) kerestem egy jó kis kényeztető receptet. Sokat gondolkodtam rajta, mert a rohanó napjaim miatt egyáltalán nem élek pakolással, az évek alatt kikopott a mindennapjaimból (6 gyerkőc, építkezés és kisebb munkák mellett :) ). Keresgélés közben eszembe jutottak a régi emlékek gyerekkoromból. Anyukám, aki mindig szakított időt arra (most is), hogy szépüljön, minden vasárnap csinált pakolást az arcunkra és a hajunkra, persze 1 órára mindig viccesen néztünk ki, de megérte. Az alapanyagaink a háztartásban fellelhető anyagok voltak, pl. tojás, gyógynövény főzet, tejszín és sör a hajunknak (mindig elmesélte, hogy az ő nagyanyja aki, az 1900 as évek elején volt fiatal hogyan szépült, mik voltak az akkori szokások, hosszú haját, ami földig ért hogy tartotta karban). Megihletődtem és a modern kor igényeinek megfelelő pakolásban gondolkodtam. Így olyan anyagokat szerettem volna beletenni, ami tényleg kényeztet, de természetes és jó minőségű, már már professzionális, de egyszerű, halandó nők számára is elérhetőek. Találtam egy alapreceptet, amit módosítottam, mert nem éreztem elég natúrnak, és fel is turbóztam kicsit. Bár a kozmetikai szerekben sokat használják a glicerint, én mégis kivettem. Ezt a fajta arcápolást nem használjuk naponta, ált hetente, heti 2x. Szerintem ez egy fajta kényeztetés is a bőrnek, egyfajta rituálé. Időt adunk a bőrünknek h regenerálódjon, feltöltődjön, szépüljön, kicsit mi is megpihenünk a mindennapi rohanásban. Azt nem tudhattam h milyen bőrtípusú asszonyok, lányok jönnek, így többféle variációval készültem. Az a jó az egészben, h a saját bőrünk állapotának megfelelő pakolást készíthetünk, variálva az összetevőket. A bőr állapotait tekintve lehet normál, száraz, zsíros, érzékeny, lehet pattanásos, gyulladt, miteszeres, tág pórusú, idősödő stb. Ha nem ismered a sajátodat, bátran kérdezz meg egy kozmetikust. A házi pakolás összetevőit tekintve most használunk agyagot, aromavizet, illóolajokat, emulgeáló szert és némi természetes tartósítószert, hogy ne csak egyszeri legyen a pakolásunk. Agyagvariációk: fehér, rózsaszín, és zöld. Aromavíz egészen sokféle lehet. Orvosi levendula, damaszkuszi rózsa, citromfű, szantál, cickafark stb. Illóolajok: szintén rengeteg a lehetőség, attól függően h mi a probléma, vagy mit szeretnénk elérni. Egy gyors körkérdés után kiderült h itt inkább a normál, száraz bőrűek képviseltetik magukat, így erre alkottunk pakolást. Nekem is normál, télen kicsit száraz az arcbőröm, pattanás nincs, így én is kevertem magamnak (hátha lesz időm kipróbálni :) ) A fehér agyag, vagy más néven kaolin mellett döntöttünk, száraz, érzékeny, normál bőrűeknek kiváltképp, de mindenki kipróbálhatja. Összességében jól tisztít, a bőr mélyebb pórusaiból is képes kiszedni a szennyeződéseket, eltávolítja a felesleges hámsejteket, nyugtat, méregtelenít, regenerál, javítja a bőr szerkezetét. (Zsíros bőr esetén a zöld agyagot, tágabb pórusra a rózsaszín agyagot lehet használni.) Antal Vali oldalán jó kis összefoglalót olvashattok az agyagokról. A pakolás többi összetevőjét is e bőrtípushoz igazítottuk, de szerintem más is kipróbálhatja, mert a damaszkuszi rózsavíz mindenkinek jót tesz. Ha már itt tartunk, az aromavizeknél, kevesen tudják, hogy milyen áldásos hatással bírnak. Az illóolaj gyártás (lepárlás esetén) mellékterméke, hordozza az adott illóolaj tulajdonságait, de gyengédebb formában. Szuper kozmetikai alapanyag. Ami szerintem nagyon fontos, hogy ha már az arcunkra kenünk valamit az nagyon jó minőségű legyen, így ezen elv mentén érdemes az összetevőket beszerezni. Legyen 100%-os tisztaságú, bevizsgált kemotípusú, természetes, vagy bio minősítésű, 1. lepárlású legyen. Beszerzési helyek: illóolaj,bázisolaj, aromavíz, agyag a Panaromtól, a többi a Cosmio-tól Összetevők: 3 ek kaolin 2 ek desztillált víz 1 ek damaszkuszi rózsavíz minden bőrtípus számára ajánlott. Erőteljesen hidratáló, ránctalanító, bőrfeszesítő hatású, segít megőrizni a bőr nedvességtartalmát, 1/2 tk búzacsíra olaj 80-85%-át telítetlen zsírsavak adják, illetve antioxidánsokban is gazdag. B-, E- és K-vitaminokban, A- és D-elővitaminban, ásványi anyagokban (kálium, foszfor, magnézium) gazdag. Mivel serkenti a sejtek megújulását, a bőrt rugalmassá és simává teszi. Az értett, száraz bőr kiváló ápolószere. 2 csepp geránium illóolaj (tonizáló, bőrfrissítő) 3 csepp levendula angustifolia illóolaj(kiváló bőr és hám sérülésekre) lecitin - emulgeálószer (illóolaj hidrofób, taszítja a vizet, olajos fázissal hozza össze) 8 cs Rokonsal (tartósít) A sok szó után most kezdjünk is neki! Anyagszükségletünk egy műanyag mérő pohár, legyen mélyebb, evőkanál, teáskanál és egy botmixer. A kimért agyagra öntsük rá a desztillált vizet és az aromavizet. Mixeld össze őket, ehhez a keverékhez tedd hozzá a búzacsíraolajt és az illóolajakat és mixelj, közben mehet az emulgeálószer is. Ez egy sima, krémes pép, közepes keménységű massza lesz, ha túl száraz adj hozzá vizes részt, ha túl nedves akkor meg egy kis agyagot. Lemértük egy adag kb. 40 gramm :), 50 ml-s tégelybe elfér, mehet a hűtőbe, így biztonsággal eláll - a sok illóolaj és a Rokonsal is tartósítja. Ne ijedj meg, ha egy idő után 2 fázisra válik szét, használat előtt keverd újra homogénre. ( Az 50 ml -s kozmetikai tégely gyógyszertárban is beszerezhető.) A pakolásunkat a megtisztított arcunkra vigyük fel, ecsettel, vagy kézzel és hagyjuk rajta 10-15 percet, addig pihenj, ha tudsz. Mikor a maszk megszilárdult, langyos vízzel finoman mosd le óvatosan. És voile! szép feszes arcbőr tekint vissza ránk a tükörből. ui: én is kipróbáltam, mert nagyon kíváncsi voltam és babapopsi finomságú lett a bőröm. Biztos szakítok máskor is időt rá.
Pécsen Panarom márkájú illóolajokat, bázisolajokat, valamint aromaterápiás olajkeverékeket a következő e-mail címen rendelhetsz rendkívül kedvező áron: baranyai.liliom@gmail.com :)

Disznózsírból készült szappan receptje

$
0
0
Többen kérték, így itt teszem közzé. :)

Használjátok egészséggel!! :D

Disznózsíros szappan:

850g disznózsír
50g napraforgóolaj

118,75g NaOH
342g kecsketej/víz

Az elkészítésről itt olvashatsz részletesebben: http://hazimanufaktura.blogspot.hu/2011/06/hidegen-keszult-szappanok.html

Jó szórakozást!


Szappankészítő tanfolyamok Pécsen

$
0
0
Számomra az ősz, az új tanév kezdete sokszor olyan, mint egy új év kezdete. Lehetőség a változásra, a megújulásra, legfőképpen a családomat érintő problémák terén. Ha most visszaemlékszem, hányszor előfordult már, hogy a magamnak tett nagy fogadalmakat nem is januárban teljesítettem, hanem az új tanév kezdetén. Ez az az időszak, amikor nagyobb figyelem összpontosul azokra a problémákra, melyek a családot, a gyermekeket érintik.

Az ősz ugyanakkor hatalmas változást hoz az időjárásban is. Lassan, fokozatosan hűvösebbre fordul az idő, fel-fel támad a bőrt oly kellemetlenül kiszárító hűvös szél. Ezt megérzik a kezek, az ajkak, az arc, a haj, így ilyenkor kívánják a legjobban a magas minőségű-, csupa-csupa őket tápláló olajokat, zsírokat és vitaminokat tartalmazó kozmetikai készítményeket. Gondolom, hogy te is sokszor eltöprengtél már azon, hogyan is tehetnéd egészségesebbé, hatékonyabbá és személyre szabottabbá családod bőrápolását...

Most egy olyan ember siet a segítségedre, és fogja meg a kezed, akinek hosszú-hosszú évekre visszanyúló tapasztalata van a házi natúrkozmetikumok készítésében, az illóolajok alkalmazásában, valamint ennek a hatalmas tudásanyagnak az átadásában is. Ha most velem tartasz, akkor feltárul egy olyan világ, melynek a létezését eddig nem is sejtetted, mely a házi bőrápolás lehetőségeinek végtelen tárháza, mellyel minden bőrápolással kapcsolatos vágyad valóra válik!

Ha tehát készen állsz a változásra... Ha szeretnél elindulni az úton, mely egy még egészségesebb élet felé visz.. .
Ha ezen az őszön már nem szeretnéd szintetikus anyagokkal kezelni családod bőrét...
Akkor tarts velem! :)

Kivel?
Velem, ennekk a blognak az írójával, aki 6 éve foglalkozom házi natúrkozmetikumok készítésével, és ma már hivatalosan is egy natúrkozmetikumok gyártásával foglalkozó vállalkozást vezetek. Néhány éve natúrkozmetikumok házi készítésének oktatását is megkezdtem. Számomra az jelenti a legnagyobb örömet, ha családoknak segíthetek abban, hogy rátaláljanak arra az útra, mely egy egészségesebb élet felé vezet.
A folyamatos oktatás engem is folyamatos tanulásra, fejlődésre sarkall, így kezdtük el közös műhelymunkáink tartását Bodor Andrea Lilivel. Lili ugyan nem aromaterapeuta, ám hosszú évek óta szoros kapcsolatban áll a Panarom céggel, amely ma Magyarországon a legmagasabb minőségű illóolajok előállításával foglalkozik.

Mi az, amit megtanulhatsz tőlünk?
Megmutatjuk neked, hogyan készítsd el azoknak a kozmetikumoknak az egészséges változatát, melyeket amúgy is minden nap használsz a fürdőszobádban. Bevezetünk a tusfürdő, a fogkrém, a sampon, a babatestápoló, a babafürdető, a popsikenőcs, a fürdőbomba és a szappanok elkészítésének titkaiba, ezzel együtt feltárjuk előtted a terápiás hatású illóolajok ezen termékekben való alkalmazásának végtelen tárházát! Mindezeken felül készítünk még szuper bőrtápláló illóolajos kencéket és pakolásokat is! Miben vagyunk különlegesek? Abban, hogy nemcsak kész recepteket kapsz, hanem egy olyan tudást, amellyel bátran megalkothatod otthon önálló, személyre szabott kozmetikumaidat is!


Lássuk akkor végre a részletes programot és az időpontokat!

Október 7-e (péntek) 14-17-ig: Természetes bababőr ápolás workshop
Készítünk: Nyugalom masszázshabot;
Négyszél olajat; Fogolajat; Szülés utáni regeneráló hasmasszázsolajat; Popsikenőcsöt; Babafürdetőt (tenzides).

Októbar 8-a (szombat) 9-12-ig: Természetes fürdőszobai szerek készítése workshop
Készítünk:
Borotvahabot; Fogkrémet (tenzides); Sampont (tenzides); Borotválkozás utáni arcápoló olajat férfiaknak; Feszültségoldó testolajat; Agyagos arcpakolást.

Október 8-a (szombat) 14-17-ig: Wellness a fürdőszobában workshop
Készítünk: Habfürdőt (tenzides); Fürdőbombát; Intim mosakodót (tenzides); Relaxáló esti olajkeveréket gyerekeknek és felnőtteknek; Intim illóolaj keverék.

Október 9-e (vasárnap) 14-17-ig: Kezdő szappankészítés workshop
A kezdő szappankészítő tanfolyamon a hideg eljárással készült szappanok készítésének alapjait tanuljuk, tehát egy alapos elméleti bevezetés után megtanuljuk a biztonságos lúgoldást, az olajkeverékek készítését, a receptek megtervezését és a szappanok öntését.


A workshopok ára egyenként 8500Ft. Ez az ár a tananyagot, a recepteket, valamint az elkészített termékeket is magába foglalja! Aki most 2 workshopra is eljön, annak 5% kedvezményt biztosítunk, aki mind a 4 alkalmon ott lesz, annak 10 % kedvezmény jár!

Sok szeretettel várunk! :)


Rólunk mondták:

„Nagyon sokat tanultam a tanfolyamokon. Elméletben és a gyakorlatban is a maximálisat kaptam, ami az önálló kivitelezésben nagyon sokat segített.” Sz. Dóri, Pécs

„Első workshopom a a természetes babaápolási szerek készítése volt. Számomra nagyon hasznos volt, mert akkor küzdöttem az 1 éves kisfiam bőrproblémáival. Nagyon tetszett, hogy az illóolajokról is kaptunk hasznos információkat. Azóta elmondhatom, hogy a krémek készítése a fiam számára folyamatos, mivel ezek a termékek hozták helyre bőr problémáit. Köszönöm, hogy részt vehettem rajta.
A szappankészítés workshop a második volt számomra. Azért szerettem volna megismerni a technikát, mert már régebb óta én és a családom ilyen termékeket használunk. Nagyon jó volt hogy többféle szappant készíthettünk illetve hogy segítséget kaptunk az alapanyag beszerzéssel kapcsolatban a későbbiekre nézve is. Köszönöm!"
H. Anita, Pécs

„Többször voltam már Eszternél, szappankészítő, illetve krémkészítő tanfolyamon. Szívből ajánlom mindenkinek, akit érdekel a téma és hiteles forrásból szeretne tájékozódni. Rengeteget tanultam tőle, azóta is erre építkezem. Az itt szerzett tudással felvértezve már évek óta saját magam készítem a családomnak a szappant (és adok kézműves, egyedi ajándékként családtagoknak is). Mindannyian nagy megelégedéssel használjuk. A krémkészítő alaptanfolyam pedig egy olyan bázist ad, aminek segítségével a drogériák felőlem akár be is zárhatnának. Így mindent, amit fontosnak tartok, már magam tudom itthon elkészíteni, az általam választott alapanyagokból, a bolti minőséget messze meghaladva: szappan (kézmosáshoz és fürdéshez), fogkrém, sampon, testápoló (különféle), naptej, arcradír és mindenféle babaápolási kellék, pl. popsikrém. A felsorolásból is látszik, milyen praktikus és széleskörű ismeretre tehetünk egy-egy ilyen alkalom során szert. És nem utolsó sorban Eszter az alapos, körültekintő hozzáállása és szakmai háttere révén egy abszolút hiteles információforrás. Ajánlom mindenkinek, aki olyan jól használható elméleti és gyakorlati tudást szeretne szerezni, amit aztán később a mindennapok során bármikor kamatoztathat.”
Gy. Hédi, Pécs

Novemberi és decemberi workshopok! Már lehet jelentkezni.

$
0
0

Kedves volt és leendő Tanítványaim!


Engedjétek meg, hogy itt is meghirdessen novemberi és decemberi szappan- és krémkészítő foglalkozásaimat.

Ezennel a jelentkezés is elindul, és mivel a férőhelyek száma limitált, tessék idejében észbe kapni! :)

- November 26-a: Szappankészítés alap modul (9-12 óráig)
- November 27-e: Szappankészítés haladó modul (9-12 óráig)
. November 27-e délután: Szappankészítés karácsonyra (különleges modul;)) (14-17 óráig)
- December 3-a: Krémkészítés alap modul (9-12 óráig)
- December 4-e: Krémkészítés haladó modul (9-12 óráig)
- December 10-e délelőtt: Természetes bababőr ápolás workshop (9-12 óráig)
- December 10-e délután: Természetes fürdőszobai szerek készítése workshop (14-17 óráig)
- December 11-e: Wellmess a fürdőszobában (9-12 óráig)


A részletekről a következő bejegyzésben olvashattok, érdeklődni azért addig is lehet.


A képen a BárányBuborék juhtej Szappan és a HerbaFabrika Natur Cosmetics termékei, valamint Payafa táblája látható.

Viewing all 122 articles
Browse latest View live